Dlaczego Showmax opuścił Polskę?

Niespełna rok temu Showmax ogłosił, że opuszcza Polskę i planuje skupić się w całości na rynku afrykańskim. Co stało za decyzją tego popularnego w naszym kraju serwisu VOD? Dlaczego spółce nie udało się powtórzyć sukcesu Netflixa i HBO mimo stale rosnącej popularności tego typu usług?

Wszystkiemu winne są…

… wymienione wcześniej serwisy. Firmy o małym zasięgu nie są w stanie konkurować z gigantami na rynku, którzy mogą poświęcić ogromne ilości pieniędzy na produkcję własnych filmów i seriali.

Mimo tego, ze Showmax miał pewien plan na nasz rynek, chcąc wspierać lokalne produkcje, nie poradził sobie na dłuższą metę w społeczeństwie pożądającym zachodnich atrakcji. W dodatku na polskim rynku działały także inne platformy jak m.in. Ipla i Player, a nawet nie do końca poważnie traktowane CDA. Żeby dotrzymać kroku większym platformom, należałoby przynajmniej raz w sezonie wydawać jeden wielki tytuł, co wiązałoby się oczywiście z kosztami, które niekoniecznie musiałyby się zwrócić.

Przyjrzyjmy się statystykom. W 2017 roku Showmax zanotował 19,21 mln złotych wpływów sprzedażowych, co przełożyło się na 1.4 mln złotych zysku. Według badań, z serwisu korzystało ok. 1,3 mln polskich internautów, którzy wykonywali ok. 13 mln odsłon miesięcznie. Dla porównania CDA tylko w ciągu dziewięciu miesięcy osiągnęło obroty w wysokości 18,7 mln złotych, co przełożyło się na 3,41 mln zł zysku netto. Miesięcznie z CDA korzysta ponad 3 mln użytkowników.

Wszystko wskazuje więc na to, że Showmax nie był w stanie nadążyć za konkurencją i postanowił skupić się na rynkach, które będą może i mniej dochodowe, ale na pewno prostsze do zagospodarowania.

Kto obecnie działa na polskim rynku VOD?

Sytuacja na polskim rynku VOD jest naprawdę napięta. Do wyboru mamy oczywiście ofertę Netflixa, Amazon i HBO. Poza tym działają tu także polskie serwisy jak CDA, Player, Ipla, a działalność rozkręca również i Telewizja Polska. Na horyzoncie widać także i kolejne serwisy. Swoje usługi uruchomi już niedługo Apple oraz Disney. Jaka będzie przyszłość wyżej wymienionych serwisów? Nie wiadomo, ale pewne jest to, że będzie ciekawie.